Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 25-ին «Միգրանտների եւ փախստականների համար ընդհանուր ռեժիմի ամրապնդումը. փաստերի վրա հիմնված արդյունավետ քաղաքական լուծումների անհրաժեշտությունը» թեմայով ելույթ է ունեցել, որը ներկայացվում է ստորեւ.
նախեւառաջ շնորհակալություն եմ հայտնում այս վեհաժողովի կազմակերպման համար:
Միգրացիայի եւ փախստականների հարցը բոլորիս հուզող խնդիր է, որը մեր երկրների օրակարգային առաջնահերթություններից է:
Աշխարհը մեկը մյուսի հետեւից ցնցում են ճգնաժամերը: Միգրացիայի դրդապատճառները բազմազան են: Այն վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց, ովքեր փնտրում են արժանապատիվ աշխատանք եւ ավելի լավ կենսապայմաններ, այլեւ այն մարդկանց, որոնք ստիպված են լինում լքել իրենց տները` անվտանգություն եւ ապահովություն գտնելու հույսով:
Առավել ցավալի է, երբ այս արհավիրքի պատճառ է դառնում պետության վարած քսենոֆոբ բնույթի քաղաքականությունը. երբ անհանդուրժողականություն եւ ատելություն է սերմանվում քաղաքացիների մեջ:
Մեզ՝ հայերիս քաջ հայտնի են նման քաղաքականության հետեւանքները: Անցած դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Ցեղասպանությունից փրկվելու համար միլիոնավոր հայեր լքել են իրենց հայրենիքն ու ապաստան գտել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Այսօր, Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված իրավիճակի հետեւանքով ավելի քան 20.000 հայեր Սիրիայից ստիպված եղան գաղթել եւ ապաստան գտնել Հայաստանում: Մեր երկիրը բնակչության թվի հարաբերակցությամբ երրորդն է Եվրոպայում՝ սիրիացի փախստականներ ընդունող երկրների շարքում: Հայաստանի կառավարության կողմից ձեռնարկվել են բազմաթիվ միջոցառումներ փախստականների կեցության ապահովման եւ ինտեգրման համար: Սա զգալի թիվ է Հայաստանի նման փոքրաթիվ բնակչություն ունեցող երկրի համար, որը 20-րդ դարի վերջում հարյուր հազարավոր փախստականների էր ընդունել նաեւ Ադրբեջանից, որտեղ հայերը էթնիկ զտումների են ենթարկվել:
Միգրացիան աշխարհագրորեն սահմանափակված երեւույթ չէ: Այն տարածվում է բոլոր մայրցամաքների վրա եւ վերածվում համընդհանուր մասշտաբներով ողբերգական իրավիճակի:
Առավել ցավալի է, որ այս խնդիրը վերաբերում է երեխաներին՝ ամենախոցելի խմբին, որոնք ենթարկվում են բռնության, բարոյական եւ հոգեբանական ագրեսիայի: Ամենից առաջ պետք է ապահովվեն երեխայի իրավունքները՝ ունենալ ընտանիք, ապրել առողջ եւ ապահով միջավայրում, ստանալ կրթություն:
ինչպես ասել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը՝ «մեր ընդհանուր պատասխանը պետք է արտահայտվի չորս գործողությամբ` ողջունել, պաշտպանել, նպաստել եւ ինտեգրել»:
Միգրացիայի հետ կապված խնդիրների լուծումներ փնտրելիս առաջին հերթին հարկավոր է անդրադառնալ դրանց պատճառներին: Միջազգային հանրությունը պետք է միասնական լինի ահաբեկչության դեմ պայքարում եւ հակամարտություններին քաղաքական կարգավորումներ տալու գործում:
Ավելին, հարկավոր են երկարաժամկետ լուծումներ ապահովող ծրագրեր՝ ուղղված խոցված շրջանների զարգացմանը, ինչպես նաեւ միգրանտների եւ փախստականների կարգավիճակի ամրապնդմանը: Լավ մտածված ու մշակված քաղաքականությունը կխթանի միգրանտների ինտեգրումը հյուրընկալող հասարակություններում եւ կնպաստի յուրաքանչյուր անձի ակտիվ մասնակցությանն այդ երկրի զարգացման գործում:
Հայաստանը, հանդիսանալով քաղաքակիրթ հասարակության մաս, հանձնառու է շարունակել նպաստել համամարդկային արժեքների ամրապնդմանը, աշխարհում կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը»:

25 марта Председатель НС А.Баблоян в рамках 138-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) выступил по теме “Укрепление общего режима для мигрантов и беженцев: необходимость основанных на фактах эффективных политических решений” с нижеприводимой речью:
“Уважаемый Председатель,
прежде   всего   благодарю за организацию этой Ассамблеи.
Вопрос миграции и беженцев – волнующий всех нас вопрос, являющийся для наших стран одним из повесточных приоритетов.
Мир один за другим сотрясают кризисы. Мотивы   миграции разнообразны. Это касается не только людей, ищущих достойной работы и лучших условий жизни, но и тех людей, которые вынуждены покидать свои дома в поисках безопасности и обеспеченности.
Весьма печально, когда причиной такой катастрофы становится проводимая государством политика ксенофобии, когда среди граждан сеются нетерпимость и ненависть.
Нам, армянам, хорошо известны последствия подобной политики. В начале прошлого века, спасаясь от осуществленного Османской империей геноцида, миллионы армян покинули свою родину и нашли пристанище в различных странах мира.
Сегодня, вследствие создавшейся на Ближнем Востоке ситуации, более 20.000 армян вынуждены были эмигрировать из Сирии и найти убежище в Армении. Наша страна в пропорциональном соотношении населения – третья в Европе в ряду принявших сирийских беженцев. Правительством Армении   предпринято   множество мер для обеспечения жизни и интеграции сирийских беженцев. Это существенная цифра для имеющей столь малочисленное население такой страны, как Армения, которая в конце 20-го века приняла сотни тысяч беженцев также из Азербайджана, где армяне подверглись этническим чисткам.
Миграция – не ограниченное географически явление. Она распространяется на все континенты и перерастает в трагическую ситуацию во всеобщих масштабах.
Очень больно, что эта проблема касается детей – самой уязвимой группе, подвергающейся насилию, моральной и психологической агрессии. Прежде всего должны быть обеспечены права ребенка иметь семью, жить в здоровой и обеспеченной среде, получать образование.
как сказал Папа Римский Франциск, “наш общий ответ должен быть выражен в четырех действиях – приветствовать, защищать, содействовать и интегрировать”.
В поисках решений проблем миграции в первую очередь следует обратиться к их причинам. Международное сообщество должно быть консолидировано в борьбе с терроризмом и в политическом урегулировании конфликтов.
Более того, необходимы обеспечивающие долгосрочные решения программы, направленные на развитие уязвимых регионов, а также упрочение   статуса мигрантов и беженцев. Хорошо продуманная и разработанная политика будет способствовать интеграции мигрантов в принимающие общества и активному участию каждого в развитии этой страны.
Армения, являясь частью цивилизованного сообщества, обязывается и впредь содействовать утверждению общечеловеческих ценностей, обеспечению в мире стабильности и безопасности”.